IDOKEP.HU

Felhőkép

 

Archívum

Látogatottság kijelzó

 

cickafark

2010.03.03. 09:35 - blog04

Egyéni keresés

 

Cickafark

 

http://csincsilla.net/novenyek/cickafark.jpgMás néven is ismert A népi elnevezés szerint disznóparajnak, néha rézlevélnek is hívják a cickafarkot, réz-bronz színű levelei miatt.
A legszebb színjátékú levele egy másik csoportnak, az AcalyphaWilkesiana- hibrideknek van, de ezek virága jelentéktelen.

A hosszú, vörös virágzattal büszkélkedő cickafark a maga nemében páratlannak mondható. A legbujábban a fiatal növények virágoznak, ezért virágzás után gyakran eldobják a növényt.

Mutatós cserepes növény különleges igényekkel

A cickafark meglehetősen "követelődző" növény, mely nem állhat túl hűvös helyen, és sok fényt igényel. A kutyatejfélékhez tartozik, a trópusi párás, meleg klímájú ausztrál szigetcsoportról, illetve az Új-Zélandhoz tartozó déltengeri szigetekről származik.
Jóllehet eredeti növekedési feltételeinek leginkább a melegház felel meg, a szobakertészek is örömüket lelhetik a növényben. Egész tavasszal és nyáron virágzik; a legszebben olyankor, amikor a levegő páratartalma igen magas, és a hőmérséklet 20 oC körül mozog. Természetesen rendszeresen kell öntözni és trágyázni. Földlabdája sohasem száradhat ki.
Levele gyakran színes, bronz és réz tónusú, de mozaikmintás is lehet. Ha sötétzöld, a növény túl sötét helyen áll.

Állítsuk a növényt világos - déli vagy nyugati fekvésű - ablakba, védett verandára vagy a télikertbe, ahol nincs kitéve a tűző napnak.

Kiterjedt rokonság A cickafark közeli rokonságban van a kutyatejfélékkel, így a mikulásvirággal és a krisztustövisseI is.


Neveljünk új növényeket!

Gazdagon virágzó cickafarkra úgy tehetünk szert, ha a hajtáscsúcsokról szaporítjuk, vagy tavasszal az anyanövényt felére visszavágjuk.

1. Dugványok Tavasszal vágjuk le a fiatal hajtások kb. 10 cm-es csúcsát. Ültessük homok és föld keverékébe. Nedves, meleg környezetre van szükség, pl. 21C-os talajhőmérsékletű szaporítóládára. Különösen gyorsan megjelennek az első gyökerek, ha a dugványokat hormonporba (pl. INCIT 1, 2, 5, 8) mártjuk.
Két-három hét múlva már normál földbe ültethetjük a növényeket.

2. Fiatalítás visszavágással Az idősebb példányok egy idő után nagyon megnyúlnak, és felkopaszodnak.
Márciusban, az átültetéskor erőteljesen vágjuk viszsza őket, fele hosszúságúra vagy még alacsonyabbra.

A növényekben közös a fehér tej nedv, amely egyébként mérgező, és irritálja a bőrt. A metszésnél ezért viseljünk kesztyűt.

NOVENYDOKTOR

A sárga levelek és a levélhullás a tápanyaghiány következménye. Hideg, huzat és szárazság is okozhatja. Ügyeljünk arra, hogy a földlabda mindig nedves legyen. A növénynek sok fényre és melegre van szüksége, de a túző napot nem viseli.

A takácsatkák a cickafark fő ellenségei.
Általában a levelek fonákján találhatók. Elszíneződés és apró pöttyök jelzik jelenlétüket. Soha ne állítsuk a növényt fűtőtest közelébe, ott ugyanis a takácsatkák különösen jól érzik magukat. Az egyetlen valóban eredményes módszer a rovarirtó szer használata.
Nagyobb baj esetén el kell dobni a növényt, mielőtt a többit is megtámadják az atkák.

Vásárlási tanácsok

A cickafarkot lehetőleg új, fejlődő virágzattai vásároljuk meg. A friss, zöld levelek egészséges növényre utalnak.

Élettartam: Idővel egyre jelentéktelenebbé válik, de igen sokáig él.

Idény: A legtöbb növényt tavasszal és nyáron kínálják.

Tanácsok dióhéjban

Méret és növekedés

Szobában a cickafark 50 cm magasra nő meg, a szabadban bokorként eléri az egy méteres magasságot is. Viszonylag gyorsan nő, és gyakran fel kell karózni.

Virág és illat

Márciustól szeptemberig a növény feltűnően hosszú, vörös virágzatot hoz, mely sok kicsi virágból áll össze.
A virágnak nincs illata. Ha elvirágzik, egyszerűen le kell vágni.

Fény és hőmérséklet

A szobában gondoskodjunk elegendő fényről és magas páratartalmú levegőről. A tűző déli napot azonban nem viseli el a nÖvény. Ha a levél túl sÖtét színű, több fényt igényel. Nyáron 20-21 C a megfelelő hőmérséklet télen ne legyen 15 °C-nál hidegebb.

Öntözés és trágyázás

A cickafark akkor nő és virágzik a legjobban, ha földlabdája mindig nedves.
Ez azt jelenti, hogy nyáron bőségesen öntözzük, télen azonban takarékoskodjunk a vízzel. Öntözés után fél órával mindig ürítsük ki a cserépalátétet. A növekedés időszakában 14 naponként adjunk a nÖvénynek folyékony trágyát normál koncentrációban.

Föld és átültetés

Minden évben, márciusban ültessük át. A és B jelű virágfÖld a megfelelő, a dugványokhoztőzegkorpa szükséges.

Nyesés, visszavágás

Az átültetéskor a növényt alaposan visszavághatjuk.

Környezet

A cickafark nem igazán illik más növényekhez. Egyedül egy cserép ben jobban érvényesül.



süti beállítások módosítása